Kurs i svenska hårdostar

med Björn Sigbjörn och Stefan Lind

21-22 april, kl 08.30-16.30, Rösta Mejeri
samt salen Bibilioteket

Du som har ystat ett tag – du bör ha gått baskursen i ystning – är välkommen till denna ystningskurs där vi fokuserar på svenska hårdostar. Kursledare är Björn Sigbjörn, mejerikonsult Milkum, tillsammans med Stefan Lind, mejerist på Rösta Mejeri. Björn är utbildad mejeriingenjör vid Norges Landbrukshøgskole i Ås och mejerist i tredje generationen. Björn har suttit ordförande i SM i mathantverk under drygt tio år. Stefan Lind har arbetat som kursledare under sina fem år på Rösta Utbildningsmejeri. Innan dess arbetade han som mejerist på Milko oc har ystat de flesta svenska hårdostarna. Stefan är också en återkommande juryordförande under SM bedömningarna.

Kursen börjar med en teoretisk genomgång med Björn Sigbjörn. Vi får veta historien bakom, vilka klassiska typer av svenska hårdostar det finns, vad som är typiskt för dem etc. Praktiskt kommer vi att genomföra två ystningar under ledning av Stefan Lind. Vi gör en grynpipig och en propionsyrejäst hårdost.
Hårdost på lagring hos Oviken ost. Foto Christina Hedin.

Anmälan och kostnad

Kursen kostar 1500 kr (+moms) och då ingår fika, lunch och kursmaterial. Anmäl dig senast 31 mars. Max antal deltagare är 14 och minimun 8. »Anmälningsblankett
Producerad av Internetmedia i Östersund 2006 (Internetmedia CMS)   Mikael Karlsson grafisk design