Interreg projekt 2008 – 2010
Söka gammalt - Skapa nytt.

Hantverksmat för gammal och för ung

Eldrimner har tillsammans med Mære landbruksskole och Oi ! Trøndersk mat og drikke fått nya strukturfondsmedel genom Interreg från juni 2008 till december 2010. I och med detta kan vi följa upp arbetet med traditionellt mathantverk i samarbete mellan Jämtlands län och Nord- och Sör-Tröndelag fylken.

Söka Gammalt Skapa Nytt – projektet har som mål att bevara och lyfta fram det traditionella mathanverket i regionen. Med hjälp av dokumentation, inspiration och information vill vi utveckla det regionala näringslivet att använda sig av mattraditioner i sin företags- och prouktutveckling. Att samarbeta mellan Norge och Sverige är en fördel eftersom många tradioner är gemensamma men vi har utvecklat dem på olika sätt och kan ge varandra ny inspiration på olika områden.

I den kommande projektperioden kommer vi t ex att arbeta med oapstöriserada ostar, insjöfisk, ölbryggning, jordkällare, bakugnar, samisk mat mm. Vi kommer att samarbeta med olika målgrupper där ungdomar är en viktig målgrupp.

Läs mer här (pdf)

Projektledare: Anna Berglund 063-14 60 63, anna@eldrimner.com
Projektledare för Söka Gammalt – Skapa Nytt:
Kari Kolle Mære landbruksskole Nord-Trøndelag,
Anna Berglund Eldrimner Jämtland/Härjedalen och
Kjersti Monsen Oi ! Trøndersk mat og drikke Sør-Trøndelag
Producerad av Internetmedia i Östersund 2006 (Internetmedia CMS)   Mikael Karlsson grafisk design