Tävlingsregler 2013
Observera att reglerna utvecklas från år till år. Det är därför viktigt att du alltid läser igenom dem innan du anmäler dina produkter till tävlingen.• Tävlingen är i år öppen för producenter i Sverige och Norden som förädlar sina produkter småskaligt och hantverksmässigt. Endast produkter tillverkade av livsmedelsföretag, och som finns ute till allmän försäljning, får tävla i SM i Mathantverk. I de fall där flera företag medverkar i tillverkningen av produkten måste alla steg vara hantverksmässiga och produkten ska anmälas av företagen gemensamt.
• Reglerna är i samstämmighet med reglerna för Eldrimners certifiering av mathantverksprodukter.
• Det krävs minst sex anmälda bidrag per klass för att klassen ska bedömas i tävlingen. Tävlan sker även om antalet förändrats till tävlingsstart. Understiger antalet sex vid sista anmälningsdag erbjuds en bedömning utom tävlan som det ges möjlighet att anta eller avböja. Mer information står att läsa i bekräftelsen.
• Varje företag får tävla med ett eller två bidrag i varje klass. Se information under respektive bransch.
• Eldrimner definierar mathantverk/hantverksmässig livsmedelsförädling som en varsam förädling av i huvudsak lokala råvaror, i liten skala och ofta knuten till gården. Mathantverkaren arbetar utan onödiga tillsatser med naturliga processer där människan och handen är närvarande genom hela produktionskedjan. Mathantverk skapar unika produkter med smak, kvalitet och identitet som industrin inte kan ta fram.
Detta innebär att den huvudsakliga eller karaktärsdanande råvaran ska vara lokal. Med lokal råvara menas råvara som odlas/produceras så nära förädlingsplatsen som möjligt. Om tillgången på råvaran i närheten av förädlingsplatsen saknas eller är liten, accepteras svensk råvara. För fisk, se kompletterande information under branschinformationen. För övriga nordiska tävlingsbidrag gäller inhemsk råvara.
• Eldrimners grundläggande policy är att livsmedelstillsatser inte ska användas och dessa är inte tillåtna i tävlingen. Tillsatserna syftar till att förändra produktens naturliga egenskaper. Med tillsatser menas främst ämnen som tilldelats E-nummer och som finns i Livsmedelsverkets E-nummerlista på www.slv.se, men även andra ämnen såsom vissa enzymer och alla syntetiskt framställda aromer. Observera! Vissa ingredienser i sig kan innehålla tillsatser, exempelvis kryddblandningar.
För branschspecifika regler och undantag läs mer om tävlingsreglerna under respektive branschrubrik.
»Mejeri
»Charkuteri
»Fiskförädling
»Bageri
»Bär-, frukt- och grönsaksförädling

Startsida
