Bakning steg 2 med Manfred Enoksson
ons-lör 20-23/2 2008, Saltå bageri, Järna
Detta fördjupningsseminarium inom bakning leds av Manfred Enoksson, utbildad bagarmästare från Tyskland. Seminariet är en fortsättning på vårt grundläggande veckolånga seminarium om surdegsbakning. Vi vänder oss därför till er som har varit med på detta seminarium eller har skaffat sig förkunskaper på andra sätt.Dag ett och två kommer vi att lära oss att göra flerstegssurdegar och fördegar som är karakteristiska för olika bröd, t ex levain och baguetter. Vi gör även styckebröd. Dag tre gör vi kaffebröd såsom kanelbullar, kringlor, croissanter och wienerbröd.
Vi fokuserar på olika knådningstekniker och att göra vackra produkter för att profilera sig med hjälp av dekoren. Vi kommer också att ta upp hur en effektiv dagsproduktion läggs upp. Vi gör en rundvandring i produktionsbageriet. Dessutom blir det teoripass om bagerikemi och om bakning med ekologiska råvaror och naturliga bakhjälpmedel.

Onsdag den 20/2 träffas vi kl 18.00 för en gemensam middag och då blir det även tid att gå igenom och planera de kommande dagarna. På torsdag och fredag jobbar vi från kl 8.00 till 17.00 och på lördagen kl 8 till 12.
För er som behöver boende finns Håknäs vandrarhem (tel:08-551 502 21) i närheten. Där finns platser i dubbelrum reserverade till och med 28/1 (sista anmälningsdag). Det kostar 245kr /pers och natt (inkl städning). Ta med egna lakan och handdukar eller hyr för 80kr.
Anmälan och kostnad
Kostnaden är 1 500 SEK (+moms), då ingår middag på onsdag och lunch torsdag och fredag, samt fika alla dagar. Anmälan sker senast 28/1. Använd gärna blanketten nedan. Vi kan max ta emot 12 deltagare, och minimiantalet är 8.
» Anmälningsblankett


Startsida