Certifierade mathantverkare

Eldrimner Certifierat Mathantverk

En lista på samtliga företag som är certifierade finns nedan. Företagen finns också på mathantverk.se.

 

Annas Hembageri, Mariefred, www.annashembageri.se

AVE Kultur AB, Ullared, www.avekultur.se

Berga Bruk AB, Högsby, www.bergabruk.se

Berga Gård, Fjugesta, www.berga.net

Bettans Gröna Hörn, Strängnäs, www.gronahorn.se

Björgårdens Syltmakeri, Rättvik, www.bjorgarden.se

Björkenäs Mathantverk, Ormaryd, www.bjorkenasost.se

Blackatorps Skafferi AB, Killeberg, www.blackatorpsskafferi.se

Boo Gårdsbageri, Saltsjö Boo, www.boogardsbageri.se

Boställets vedugnsbageri, Vreta Kloster, www.bostallets.se

Bredängs ciderbryggeri, Jämjö, www.bredangsciderbryggeri.se

Brödsmedjan, Jönköping, www.brodsmedjan.se​

Byarums skafferi, Vaggeryd, www.byarumsskafferi.se 

Byholma Gård AB (Väddö musteri), Grisslehamn, www.vaddomusteri.se

Bäckhästens Bageri, Unnaryd, www.backhasten.se

Börtnans Fjällvattenfisk, Åsarna, www.bortnanfisken.se

Casseroll Food Truck, Staffanstorp

Cum Pane Ekologisk Bakverkstad ek för, Göteborg, www.cumpane.coop

Diléns Saluhall, Valbo, www.dilens.se

Edgården/Grisbilen, Flarken, www.grisbilen.se

e-gården, Ockelbo, www.egarden.se

Ekenäs Hantverksbageri, Hagby, www.ekenashantverksbageri.se

Fjellost, Bruksvallarna

Fjällfrö, Ammarnäs, www.fjallfro.se​

Franzéns Charkuterier, Örsundsbro, www.franzenscharkuterier.se

Fredrikssons Smakhantverk Öland Ab, Löttorp, www.fredrikssons.eu

Frejas Bakeri, Östersund

Fridhems kaffestuga & Gårdsbutik, Sköldinge, www.fridhemskaffestuga.se

Gamlegårdens Delikatesser och Hantverk, Holmsjö, www.gamlegarden.nu

Grönby Gårdscharkuteri, Anderslöv, www.gronbychark.com 

Gunnebo Slott och Trädgårdar, Mölndal, www.gunneboslott.se

Gålö Gårdsmejeri, Gålö, www.galogardsmejeri.se

Gävbo-Bakstra, Gammalkil

Halfvede Musteri, Dalhem, www.halfvede.se

Hallands Kombucha, Fjärås, www.hallandskombucha.se

Hallongården Trelleborg AB, Trelleborg, www.hallongarden.com

Hallquist Gård, Fåker, www.hallquist.ekogardar.se

Hardö Kultur AB, Nyköping, www.hardokultur.se

HargOdlarna, Kisa, www.hargodlarna.se

Hejde Knäcke, Klintehamn, www.hejdeknacke.se

Herrgården i Grythyttan, Grythyttan, www.herrgardenigrythyttan.se

Hjulsjö 103, Hällefors, www.hjulsjo103.se

Hobergs Surdegsbageri, Vårgårda​

Hollanders Glass, Alingsås, www.hollandersglass.se

Ingmis Human Touch, Borlänge, www.ingmis.se

Jan-Ols Geten Gårdsmejeri, Grängesberg, www.janolsgarden.se

Jarse Ost, Järvsö, www.jarseost.se

Jokkmokksbär AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbar.se

Jordsläta Södergård, Borgholm, www.jordslata.se

Järvtjärns utegrisar, Burträsk, www.jarvtjarnsutegrisar.se

Kalix Ost, Kalix, www.kalixost.se

Kalon, Visby, www.kalon.nu 

KOH - Konst Ost och Hantverk, Järna

Korvhantverk Stockholm AB, Spånga, www.korvhantverk.se

Kulturbageriet, Umeå, www.kulturbageriet.se

Kögels Biodlingstjänster AB, Hässleholm, www.biodling.info

Köpings Musteri, Köping, www.kopingsmusteri.se

Lagerlöfska Magasinet, Fjärdhundra, www.lagerlof.se

Lammat i Bitterna, Vedum, www.lammat.se

Lammboden Almungsgården, Stånga, www.lammboden.se

Lantluft i Orranäs, Jämjö, www.lantluft.com

Larsbo Lantgård, Tierp, www.larsbolantgard.com​

Lilla Köksgården, Bräkne-Hoby, www.lilla-koksgarden.se​

Limabacka Kvarn, Väröbacka, www.limabackakvarn.se

Lindås Lamm, Karlstad, www.lindaslamm.se

Lisasgården, Krylbo, www.lisasgarden.se

Ljusterö Gårdsbutik, Ljusterö, www.ljusterogardsbutik.se

Lotta-Boden, Loos, www.lottaboden.se

Lottas Bak&Form, surdegsbageri, Bleket, www.lottasbakoform.se

Lyckero Skog & Trädgård, Lyckeby

Lövbergs gårdsproduktion, Ljustorp, www.lovbergsostar.se

Majas Skafferi, Undersåker

Malva Gård, Urshult, www.malvagard.se

Marine Taste AB, www.marinetaste.com, Stenungsund

Mathantverkshuset Vuollerimdelikatesser AB, www.mathantverkshuset.se

Mirabellgården, mirabellgarden.se

Mona & Ivans Fisk HB, Enköping

Mormor Bättys Kringlor, Vårgårda, mormorbettyskringlor.se

Naturfantasten, Öregrund

Naturgården i Väst AB, Vallda, www.naturgarden.se

Norrtelje Musteri, Norrtälje, facebook.com/norrteljemusteri/

Nyänge Smak & Bak, Hackås

Ockelbo Kyckling AB, Ockelbo, www.ockelbokyckling.se

Orranäs Gårdsmejeri, Jämjö, www.orranasgardsmejeri.se

Osterian af Jemtland, Östersund, www.osterianafjemtland.se

Ostmakeriet, Vaxholm, www.ostmakeriet.se

Rastens Mejeri AB, Frösön

Rederi Rönnskär AB, Stocka, www.vildafisken.com​

Redvägs Bageri, Blidsberg

Rådmansö Bageributik AB, Norrtälje, www.bageributiken.se

Rönngården odling o förädling, Lit, www.ronngardenjamtland.se

Sahlins Struts, Borlänge, www.sahlinsstruts.se

Sjundekvills Lantbruk och Gårdsmejeri​, Storebro

Skedvi Bröd AB, Stora Skedvi, www.skedvibrod.se

Skogsbackens OST AB, Örsundbro, www.skogsbackensost.se

Skurö Gårdsbutik, Figeholm, www.skuro.se

Skärhus Mathantverk, Hörby

Skärvångens Bymejeri AB, Föllinge, www.bymejeriet.se

Snitths hantverksbageri, Furudal

Soldattorpets Mejeri, Klågerup, www.soldattorpetsmejeri.se

Spannmålet AB, Järna, www.jarnabageri.se

Stavtorps Honung & Musteri, Malmköping, www.stavtorp.nu

Stockeviks Musteri, Göteborg

Sur-Annas Hembageri, Svartå

Svartvikens Lantbruk, Kalix, www.svartvikens.se

Svedjan Ost, Kåge, www.svedjanost.se

Söråsen, Töreboda, www.sorasen.se

Tivars Gårdsmejeri, Frösön, www.tivars.se

Travarbo Gårdsbutik & Vilt, Arboga, www.travarbo.se

Tura Gård, Järvsö, www.turagard.se

Tärnaby FjällDeli AB, Tärnaby, www.tarnabyfjallhotell.com

Undersåkersbröd, Undersåker, www.undersakersbrod.com

Vallgarns Gårdsmejeri, Enköping, www.vallgarn.eu

Vallgårdens Bär, Föllinge, www.vallgarden.com

Vedugnsbageriet i Källa, Löttorp

Vänna Gårdskött, Timrå

Warberg Tomat, Varberg, www.warbergtomat.se

Warbro Kvarn, Sköldinge, www.warbrokvarn.se

Ådala Gård AB, Billinge, www.adalagard.se

Äppelboden, Svängsta, appelboden

Österlenkryddor AB, Köpingebro, www.osterlenkryddor.se

Östgöta Senap AB, Kolmården, www.gourmetsenap.se

Öströö Fårfarm AB, Tvååker, www.ostroofarfarm.com

Internetmedia Kommunikationsbyrå AB