Certifierade mathantverkare

Eldrimner Certifierat Mathantverk

En lista på samtliga företag som är certifierade finns nedan. Företagen finns också på mathantverk.se.

 

Anna-Karins Skafferi, Torhamn, www.anna-karinsskafferi.se

Annas Hembageri, Mariefred, www.annashembageri.se

Bengtsgården Visingsö AB, Visingsö, www.bengtsgarden.se

Berga Ägg & Jord, Fjugesta, www.berga.net

Bettans Gröna Hörn, Strängnäs, www.gronahorn.se

Björgårdens Syltmakeri, Rättvik, www.bjorgarden.se

Boställets vedugnsbageri, Vreta Kloster, www.bostallets.se

Bredängs ciderbryggeri, Jämjö, www.bredangsciderbryggeri.se

Byarums skafferi, Vaggeryd, www.byarumsskafferi.se

Bäckhästens Bageri, Unnaryd, www.backhasten.se

Börtnans Fjällvattenfisk, Åsarna, www.bortnanfisken.se

Casseroll Food Truck, Staffanstorp

Claessons charkuteri eftr AB, Falköping, www.claessonschark.se

Cum Pane Ekologisk Bakverkstad ek för, Göteborg, www.cumpane.coop

Diléns Saluhall, Valbo, www.dilens.se

Edgården/Grisbilen, Flarken, www.grisbilen.se

Ekenäs Hantverksbageri, Hagby, www.ekenashantverksbageri.se

Fjellost, Bruksvallarna

Fjällfrö, Ammarnäs, www.fjallfro.se​

Franzéns Charkuterier, Örsundsbro, www.franzenscharkuterier.se

Fredrikssons Smakhantverk Öland Ab, Löttorp, www.fredrikssons.eu

Frejas Bakeri, Östersund

Fristorps Gård, Västra Tunhem

Gamlegårdens Delikatesser och Hantverk, Holmsjö, www.gamlegarden.nu

Green Rabbit, Stockholm, www.mdghs.se/green-rabbit

Grepstad Jordgubbar, Motala, www.grepstad.se

Grönby Gårdscharkuteri, Anderslöv, www.gronbychark.com 

Gunnebo Slott och Trädgårdar, Mölndal, www.gunneboslott.se

Gålö Gårdsmejeri, Gålö, www.galogardsmejeri.se

Gävbo-Bakstra, Gammalkil

Halfvede Musteri, Dalhem, www.halfvede.se

Hallongården Trelleborg AB, Trelleborg, www.hallongarden.com

Hallquist Gård, Fåker, www.hallquist.ekogardar.se

HargOdlarna, Kisa, www.hargodlarna.se

Hejde Knäcke, Klintehamn, www.hejdeknacke.se

Hjulsjö 103, Hällefors, www.hjulsjo103.se

Hobergs Surdegsbageri, Vårgårda​

Hollanders Glass, Alingsås, www.hollandersglass.se

Hägernäs Rökeri, Lindesberg, www.hagernasrokeri-fiske.se

Ingmis Human Touch, Borlänge, www.ingmis.se

Jannelunds Gård, Mullhyttan, www.jannelundsgard.se

Jarse Ost, Järvsö, www.jarseost.se

Jette´s Gårdsmejeri, Högland, www.123minsida.se/jette

Jokkmokksbär AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbar.se

Jokkmokks Bryggeri AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbryggeri.se​

Jordsläta Södergård, Borgholm, www.jordslata.se

Jähnkes Konditori Eftr AB Butik: Kickis Hembageri, Uddevalla

Järvtjärns utegrisar, Burträsk, www.jarvtjarnsutegrisar.se

Kalix Ost, Kalix, www.kalixost.se

Kjells Food Truck/Casseroll, www.casseroll.se

Karlströms lilla gårdsbutik, Jämjö, www.k-sm.se

Kopparlundens Bageri, Västerås,www.kopparlundensbageri.se

Korvhantverk Stockholm AB, Spånga, www.korvhantverk.se

Kulturbageriet, Umeå, www.kulturbageriet.se

Kögels Biodlingstjänster AB, Hässleholm, www.biodling.info

Köpings Musteri, Köping, www.kopingsmusteri.se

Lagerlöfska Magasinet, Fjärdhundra, www.lagerlof.se

Lammat i Bitterna, Vedum, www.lammat.se

Lammboden Almungsgården, Stånga, www.lammboden.se

Levar Hotell & Gästgiveri, Nordmaling, www.levarhotell.se

Lilla Köksgården, Bräkne-Hoby, www.lilla-koksgarden.se​

Limabacka Kvarn, Väröbacka, www.limabackakvarn.se

Lindås Lamm, Karlstad, www.lindaslamm.se

Ljusterö Gårdsbutik, Ljusterö, www.ljusterogardsbutik.se

Lotta-Boden, Loos, www.lottaboden.se

Lottas Bak&Form, surdegsbageri, Bleket, www.lottasbakoform.se

Lyckans Stenugnsbageri, Hunnebostrand, www.stenugnsbageri.se

Lyckero Skog & Trädgård, Lyckeby

Lövbergs gårdsproduktion, Ljustorp, www.lovbergsostar.se

Malva Gård, Urshult, www.malvagard.se

Mathantverkshuset Vuollerimdelikatesser AB, www.mathantverkshuset.se

M. Bergmans fisk & vilt, mbergmansfisk.se

Mirabellgården, mirabellgarden.se

Mitt Skafferi, Alnö, www.mittskafferi.se

Moogies Mjölk, Perstorp

Naturgården i Väst AB, Vallda, www.naturgarden.se

Nordic Serenity, Fåker, www.lugnetbedandbreakfast.se

Norrtelje Musteri, Norrtälje, facebook.com/norrteljemusteri/

Nyänge Smak & Bak, Hackås

Ockelbo Kyckling AB, Ockelbo, www.ockelbokyckling.se

Orranäs Gårdsmejeri, Jämjö, www.orranasgardsmejeri.se

Ostmakeriet, Vaxholm, www.ostmakeriet.se

Rastens Mejeri AB, Frösön

Rederi Rönnskär AB, Stocka, www.vildafisken.com​

Redvägs Bageri, Blidsberg

Resville Mathantverk, Lidköping, www.resvillemathantverk.se

Rådmansö Bageributik AB, Norrtälje, www.bageributiken.se

Rönngården odling o förädling, Lit, www.ronngardenjamtland.se

Rössbo Övra Gårdsmejeri, Nybro, www.rossbo.se

Sahlins Struts, Borlänge, www.sahlinsstruts.se

Sápmi Ren & Vilt, Jokkmokk, www.sapmirenovilt.se

Semlan & Smulan AB/Café Torget Åre, www.cafetaorgetare.se

Sjundekvills Lantbruk och Gårdsmejeri​, Storebro

Skedvi Bröd AB, Stora Skedvi, www.skedvibrod.se

Skogsbackens OST AB, Örsundbro, www.skogsbackensost.se

Skurö Gårdsbutik, Figeholm, www.skuro.se

Skärvångens Bymejeri AB, Föllinge, www.bymejeriet.se

Snitths hantverksbageri, Furudal

Soldattorpets Mejeri, Klågerup, www.soldattorpetsmejeri.se

Spannmålet AB, Järna, www.jarnabageri.se

Stavtorps Honung & Musteri, Malmköping www.stavtorp.nu

Stockeviks Musteri, Göteborg

Stora Hällsta Kvarn & Lantbruk, Sala, www.storahallsta.com

Sundsbackens Gårdsmejeri, Mattmar

Sur-Annas Hembageri, Svartå

Sussis Gårdsbageri, Örsundsbro, www.sussisgårdsbageri.se

Svartvikens Lantbruk, Kalix, www.svartvikens.se

Svedjan Ost, Kåge, www.svedjanost.se

Svenska Ekologiska Bageriet AB, Kumla

Söråsen, Töreboda, www.sorasen.se

Timjan Cafe & Restaurang, Vrigstad, www.timjan.se

Tiraholms Fisk, Unnaryd, www.tiraholm.se

Tivars Gårdsmejeri, Frösön, www.tivars.se

Travarbo Gårdsbutik & Vilt, Arboga, www.travarbo.se

Trollharens Fisk, Ljusne, www.trollharensfisk.se

Tura Gård, Järvsö, www.turagard.se

Tärnaby FjällDeli AB, Tärnaby, www.tarnabyfjallhotell.com

Undersåkersbröd, Undersåker, www.undersakersbrod.com

Vallgarns Gårdsmejeri, Enköping, www.vallgarn.eu

Vallgårdens Bär, Föllinge, www.vallgarden.com

Warberg Tomat, Varberg, www.warbergtomat.se

Warbro Kvarn, Sköldinge, www.warbrokvarn.se

Ådala Gård AB, Billinge, www.adalagard.se

Åkes slakt & styckning, www.akesslakt.se

Ängslyckans Café och Bakeri, Örbyhus, angslyckanscafe.n.nu

Äppelboden, Svängsta, appelboden

Öre Gårdsbageri, Håknäs

Österlenkryddor AB, Köpingebro, www.osterlenkryddor.se

Öströö Fårfarm AB, Tvååker, www.ostroofarfarm.com

Internetmedia Kommunikationsbyrå AB