Certifierade mathantverkare

Eldrimner Certifierat Mathantverk

En lista på samtliga företag som är certifierade finns nedan. Företagen finns också på mathantverk.se.

 

Anna-Karins Skafferi, Torhamn, www.anna-karinsskafferi.se

Annas Hembageri, Mariefred, www.annashembageri.se

Bengtsgården Visingsö AB, Visingsö, www.bengtsgarden.se

Berga Ägg & Jord, Fjugesta, www.berga.net

Bergets Gårds Pasta & Bröd, Örsundsbro

Berglunds Bageri, Kungsgården, www.berglundsbageri.se

Bettans Gröna Hörn, Strängnäs, www.gronahorn.se

Bittena Åkatorp, Vedum, www.åkatorp.se

Bjärhus Gårdsbutik, Klippan, www.bjarhusgardsbutik.se

Björgårdens Syltmakeri, Rättvik, www.bjorgarden.se

Björkaholms Bakarstuga, Lysvik

Boana Gård, Arkelstorp, www.applemust.nu

Bojäntans, Rengsjö, www.bojantans.se

Boställets vedugnsbageri, Vreta Kloster, www.bostallets.se

Brukets Godaste, Fengersfors, www.bruketsgodaste.se

Brödladan, Ludvika, www.brodladan.se

Byarums skafferi, Vaggeryd, www.byarumsskafferi.se

Bäckhästens Bageri, Unnaryd, www.backhasten.se

Börtnans Fjällvattenfisk, Åsarna, www.bortnanfisken.se

Cafe Mandeltårtan B&B, Ronneby, www.mandeltartan.se

Café Torget, Åre, www.cafetorgetare.se

Casseroll Food Truck, Staffanstorp

Claessons charkuteri eftr AB, Falköping, www.claessonschark.se

Cum Pane Ekologisk Bakverkstad ek för, Göteborg, www.cumpane.coop

Diléns Saluhall, Valbo, www.dilens.se

Edgården/Grisbilen, Flarken, www.grisbilen.se

Ekenäs Hantverksbageri, Hagby, www.ekenashantverksbageri.se

Fjellost, Bruksvallarna

Forssa Kvarnagård, Sävsjö, www.forsakvarnagard.se

Franzéns Charkuterier, Örsundsbro, www.franzenscharkuterier.se

Fredrikssons Smakhantverk Öland Ab, Löttorp, www.fredrikssons.eu

Frejas Bakeri, Östersund

Friskens Vilt, Vittskövle, www.friskens.com

Fristorps Gård, Västra Tunhem

Gamlegårdens Delikatesser och Hantverk, Holmsjö, www.gamlegarden.nu

Gotlands delikatesser, Visby, www.gotlandsdelikatesser.se

Grausne Gård HB, Tingstäde, www.grausne.se

Green Rabbit, Stockholm, www.mdghs.se/green-rabbit

Grepstad Jordgubbar, Motala, www.grepstad.se

Grönby Gårdscharkuteri, Anderslöv, www.gronbychark.com 

Gunnebo Slott och Trädgårdar, Mölndal, www.gunneboslott.se

Gålö Gårdsmejeri, Gålö, www.galogardsmejeri.se

Gävbo-Bakstra, Gammalkil

Halfvede Musteri, Dalhem, www.halfvede.se

Hallongården Trelleborg AB, Trelleborg, www.hallongarden.com

Hallquist Gård, Fåker, www.hallquist.ekogardar.se

Hansjö Mejeri, Orsa, www.hansjomejeri.se

HargOdlarna, Kisa, www.hargodlarna.se

HB Gide Get, Trehörningsjö, www.gideget.se

Hejde Knäcke, Klintehamn, www.hejdeknacke.se

Herrgården i Grythyttan, Grythyttan, www.herrgardenigrythyttan.se

Hjulsjö 103, Hällefors, www.hjulsjo103.se

Hollanders Glass, Alingsås, www.hollandersglass.se

Håvs Lamm och Delikatess, Ellös, www.havs-lamm.se

Hägernäs Rökeri, Lindesberg, www.hagernasrokeri-fiske.se

Häggby Gård, Härnösand, www.haggbygard.se

Ingmis Human Touch, Borlänge, www.ingmis.se

Jan-Ols Geten Gårdsmejeri, Grängesberg, www.janolsgarden.se

Jannelunds Gård, Mullhyttan, www.jannelundsgard.se

Jarse Ost, Järvsö, www.jarseost.se

Jette´s Gårdsmejeri, Högland, www.123minsida.se/jette

Jokkmokksbär AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbar.se

Jokkmokks Bryggeri AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbryggeri.se​

Jordsläta Södergård, Borgholm, www.jordslata.se

Jähnkes Konditori Eftr AB Butik: Kickis Hembageri, Uddevalla

Järvtjärns utegrisar, Burträsk, www.jarvtjarnsutegrisar.se

Kalix Ost, Kalix, www.kalixost.se

Kjells Food Truck/Casseroll, www.casseroll.se

Karlströms lilla gårdsbutik, Jämjö, www.k-sm.se

Kopparlundens Bageri, Västerås,www.kopparlundensbageri.se

Korvhantverk Stockholm AB, Spånga, www.korvhantverk.se

Kulturbageriet, Umeå, www.kulturbageriet.se

Kungsgårds Stenugnsbageri AB, Dalby, www.stenugnsbageri.com

Kögels Biodlingstjänster AB, Hässleholm, www.biodling.info

Köpings Musteri, Köping, www.kopingsmusteri.se

Lagerlöfska Magasinet, Fjärdhundra, www.lagerlof.se

Lammat i Bitterna, Vedum, www.lammat.se

Lammboden Almungsgården, Stånga, www.lammboden.se

Levar Hotell & Gästgiveri, Nordmaling, www.levarhotell.se

Limabacka Kvarn, Väröbacka, www.limabackakvarn.se

Lindås Lamm, Karlstad, www.lindaslamm.se

Ljusterö Gårdsbutik, Ljusterö, www.ljusterogardsbutik.se

Lotta-Boden, Loos, www.lottaboden.se

Lottas Bak&Form, surdegsbageri, Bleket, www.lottasbakoform.se

Lundbergs Grönt och Gott, Köping, www.lundbergsgrontogott.se

Lyckans Stenugnsbageri, Hunnebostrand, www.stenugnsbageri.se

Lyckero Skog & Trädgård, Lyckeby

Lövbergs gårdsproduktion, Ljustorp, www.lovbergsostar.se

Malva Gård, Urshult, www.malvagard.se

Mathantverkshuset Vuollerimdelikatesser AB, www.mathantverkshuset.se

M. Bergmans fisk, http://mbergmansfisk.se/

MedUrs AB, Gullringen, www.ydrehammar.se

Mirabellgården, mirabellgarden.se

Mitt Skafferi, Alnö, www.mittskafferi.se

Mjösjö Fårgård, Nordingrå, www.mjosjofargard.se

Moogies Mjölk, Perstorp

Naturgården i Väst AB, Vallda, www.naturgarden.se

Nordic Serenity, Fåker, www.lugnetbedandbreakfast.se

Norrtelje Musteri, Norrtälje, facebook.com/norrteljemusteri/

Nyänge Smak & Bak, Hackås

Ockelbo Kyckling AB, Ockelbo, www.ockelbokyckling.se

Orranäs Gårdsmejeri, Jämjö, www.orranasgardsmejeri.se

Ostmakeriet, Vaxholm, www.ostmakeriet.se

Ostra Gård, Ärla, www.ostragard.info

Oviken Ost, Oviken, www.ovikenost.se

Rastens Mejeri AB, Frösön

Redvägs Bageri, Blidsberg

Resville Mathantverk, Lidköping, www.resvillemathantverk.se

Rådmansö Bageributik AB, Norrtälje, www.bageributiken.se

Rältagården, Djura, www.raltagarden.se

Räven & Osten, Järnforsen, www.ravenochosten.se

Rönngården odling o förädling, Lit, www.ronngardenjamtland.se

Rössbo Övra Gårdsmejeri, Nybro, www.rossbo.se

Sahlins Struts, Borlänge, www.sahlinsstruts.se

Sápmi Ren & Vilt, Jokkmokk, www.sapmirenovilt.se

Salteriet Byviken, Obbola, www.gamlasalteriet.se

Semlan & Smulan AB/Café Torget Åre, www.cafetaorgetare.se

Sikfors Herrgård, Hällefors www.sikforsherrgard.se

Skedvi Bröd AB, Stora Skedvi, www.skedvibrod.se

Skogens Sköna Gröna, Ånge, www.skogensskonagrona.se

Skogsbackens OST AB, Örsundbro, www.skogsbackensost.se

Skogsbärsfröjd AB, Puoltikasvaara, www.skogsbarsfrojd.se

Skurö Gårdsbutik, Figeholm, www.skuro.se

Skärvångens Bymejeri AB, Föllinge, www.bymejeriet.se

Snitths hantverksbageri, Furudal

Soldattorpets Mejeri, Klågerup, www.soldattorpetsmejeri.se

Spannmålet AB, Järna, www.jarnabageri.se

Stavtorps Honung & Musteri, Malmköping www.stavtorp.nu

Stockeviks Musteri, Göteborg

Stora Hällsta Kvarn & Lantbruk, Sala, www.storahallsta.com

Stora Lunån AB, Falun, www.storalunan.se

Sturkö Rökeri AB, Sturkö, www.sturko.com

Sundsbackens Gårdsmejeri, Mattmar

Sur-Annas Hembageri, Svartå

Sussis Gårdsbageri, Örsundsbro, www.sussisgårdsbageri.se

Svartvikens Lantbruk, Kalix, www.svartvikens.se

Svedjan Ost, Kåge, www.svedjanost.se

Svenska Ekologiska Bageriet AB, Kumla

Systrarna Lindqvist Café & Surdegsbageri, Karlskrona

Söråsen, Töreboda, www.sorasen.se

Timjan Cafe & Restaurang, Vrigstad, www.timjan.se

Tiraholms Fisk, Unnaryd, www.tiraholm.se

Tivars Gårdsmejeri, Frösön, www.tivars.se

Tornedalens Renprodukter AB, Övertorneå, www.tren.se

Travarbo Gårdsbutik & Vilt, Arboga, www.travarbo.se

Trollharens Fisk, Ljusne, www.trollharensfisk.se

Tura Gård, Järvsö, www.turagard.se

Tärnaby FjällDeli AB, Tärnaby, www.tarnabyfjallhotell.com

Undersåkersbröd, Undersåker, www.undersakersbrod.com

Wahlström Lantbruk, Tranås, www.fallabagarbod.se

Vallgarns Gårdsmejeri, Enköping, www.vallgarn.eu

Vallgårdens Bär, Föllinge, www.vallgarden.com

Varalövs Gårdsbutik, Ängelholm, www.varalovsgardsbutik.nu 

Warberg Tomat, Varberg, www.warbergtomat.se

Warbro Kvarn, Sköldinge, www.warbrokvarn.se

Ådala Gård AB, Billinge, www.adalagard.se

Åkes slakt & styckning, www.akesslakt.se

Ångsta Kvarn, Fåker

Ängslyckans Café och Bakeri, Örbyhus, http://angslyckanscafe.n.nu

Öre Gårdsbageri, Håknäs

Örtagård Öst,  Kälarne, www.nordictaste.se

Östanö skafferi, Noraström, www.ostano.se

Österlenkryddor AB, Köpingebro, www.osterlenkryddor.se

Öströö Fårfarm AB, Tvååker, www.ostroofarfarm.com

Överstekvarn Chili Gotland AB, Visby, www.chiligotland.se

Internetmedia Kommunikationsbyrå AB