Certifierade mathantverkare

Eldrimner Certifierat Mathantverk

En lista på samtliga företag som är certifierade finns nedan. Företagen finns också på mathantverk.se.

 

Annas Hembageri, Mariefred, www.annashembageri.se

Bengtsgården Visingsö AB, Visingsö, www.bengtsgarden.se

Berga Bruk AB, Högsby, www.bergabruk.se

Berga Gård, Fjugesta, www.berga.net

Bettans Gröna Hörn, Strängnäs, www.gronahorn.se

Björgårdens Syltmakeri, Rättvik, www.bjorgarden.se

Björkenäs Mathantverk, Ormaryd, www.bjorkenasost.se

Boo Gårdsbageri, Saltsjö Boo, www.boogardsbageri.se

Boställets vedugnsbageri, Vreta Kloster, www.bostallets.se

Bredängs ciderbryggeri, Jämjö, www.bredangsciderbryggeri.se

Brödsmedjan, Jönköping, www.brodsmedjan.se​

Byarums skafferi, Vaggeryd, www.byarumsskafferi.se 

Byholma Gård AB (Väddö musteri), Grisslehamn, www.vaddomusteri.se

Bäckhästens Bageri, Unnaryd, www.backhasten.se

Börtnans Fjällvattenfisk, Åsarna, www.bortnanfisken.se

Casseroll Food Truck, Staffanstorp

Cum Pane Ekologisk Bakverkstad ek för, Göteborg, www.cumpane.coop

Diléns Saluhall, Valbo, www.dilens.se

Edgården/Grisbilen, Flarken, www.grisbilen.se

e-gården, Ockelbo, www.egarden.se

Ekenäs Hantverksbageri, Hagby, www.ekenashantverksbageri.se

Fjellost, Bruksvallarna

Fjällfrö, Ammarnäs, www.fjallfro.se​

Franzéns Charkuterier, Örsundsbro, www.franzenscharkuterier.se

Fredrikssons Smakhantverk Öland Ab, Löttorp, www.fredrikssons.eu

Frejas Bakeri, Östersund

Fridhems kaffestuga & Gårdsbutik, Sköldinge, www.fridhemskaffestuga.se

Fristorps Gård, Västra Tunhem

Gamlegårdens Delikatesser och Hantverk, Holmsjö, www.gamlegarden.nu

Grepstad Jordgubbar, Motala, www.grepstad.se

Grönby Gårdscharkuteri, Anderslöv, www.gronbychark.com 

Gunnebo Slott och Trädgårdar, Mölndal, www.gunneboslott.se

Gålö Gårdsmejeri, Gålö, www.galogardsmejeri.se

Gävbo-Bakstra, Gammalkil

Halfvede Musteri, Dalhem, www.halfvede.se

Hallands Kombucha, Fjärås, www.hallandskombucha.se

Hallongården Trelleborg AB, Trelleborg, www.hallongarden.com

Hallquist Gård, Fåker, www.hallquist.ekogardar.se

HargOdlarna, Kisa, www.hargodlarna.se

Hejde Knäcke, Klintehamn, www.hejdeknacke.se

Herrgården i Grythyttan, Grythyttan, www.herrgardenigrythyttan.se

Hjulsjö 103, Hällefors, www.hjulsjo103.se

Hobergs Surdegsbageri, Vårgårda​

Hollanders Glass, Alingsås, www.hollandersglass.se

Ingmis Human Touch, Borlänge, www.ingmis.se

Jannelunds Gård, Mullhyttan, www.jannelundsgard.se

Jan-Ols Geten Gårdsmejeri, Grängesberg, www.janolsgarden.se

Jarse Ost, Järvsö, www.jarseost.se

Jokkmokksbär AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbar.se

Jokkmokks Bryggeri AB, Jokkmokk, www.jokkmokksbryggeri.se​

Jordsläta Södergård, Borgholm, www.jordslata.se

Järvtjärns utegrisar, Burträsk, www.jarvtjarnsutegrisar.se

Kalix Ost, Kalix, www.kalixost.se

Kjells Food Truck/Casseroll, www.casseroll.se

Karlströms lilla gårdsbutik, Jämjö, www.k-sm.se

KOH - Konst, Ost och Hantverk, Järna

Kopparlundens Bageri, Västerås,www.kopparlundensbageri.se

Korvhantverk Stockholm AB, Spånga, www.korvhantverk.se

Kulturbageriet, Umeå, www.kulturbageriet.se

Kögels Biodlingstjänster AB, Hässleholm, www.biodling.info

Köpings Musteri, Köping, www.kopingsmusteri.se

Lagerlöfska Magasinet, Fjärdhundra, www.lagerlof.se

Lammat i Bitterna, Vedum, www.lammat.se

Lammboden Almungsgården, Stånga, www.lammboden.se

Lantluft i Orranäs, Jämjö, www.lantluft.com

Larsbo Lantgård, Tierp, www.larsbolantgard.com​

Lilla Köksgården, Bräkne-Hoby, www.lilla-koksgarden.se​

Limabacka Kvarn, Väröbacka, www.limabackakvarn.se

Lindås Lamm, Karlstad, www.lindaslamm.se

Lisasgården, Krylbo, www.lisasgarden.se

Ljusterö Gårdsbutik, Ljusterö, www.ljusterogardsbutik.se

Lotta-Boden, Loos, www.lottaboden.se

Lottas Bak&Form, surdegsbageri, Bleket, www.lottasbakoform.se

Lyckans Stenugnsbageri, Hunnebostrand, www.stenugnsbageri.se

Lyckero Skog & Trädgård, Lyckeby

Lövbergs gårdsproduktion, Ljustorp, www.lovbergsostar.se

Majas Skafferi, Undersåker

Malva Gård, Urshult, www.malvagard.se

Mathantverkshuset Vuollerimdelikatesser AB, www.mathantverkshuset.se

M. Bergmans fisk & vilt, mbergmansfisk.se

Mirabellgården, mirabellgarden.se

Mitt Skafferi, Alnö, www.mittskafferi.se

Mona & Ivans Fisk HB, Enköping

Mormor Bättys Kringlor, Vårgårda, mormorbettyskringlor.se

Naturfantasten, Öregrund

Naturgården i Väst AB, Vallda, www.naturgarden.se

Norrtelje Musteri, Norrtälje, facebook.com/norrteljemusteri/

Nyänge Smak & Bak, Hackås

Ockelbo Kyckling AB, Ockelbo, www.ockelbokyckling.se

Ostmakeriet, Vaxholm, www.ostmakeriet.se

Rastens Mejeri AB, Frösön

Rederi Rönnskär AB, Stocka, www.vildafisken.com​

Redvägs Bageri, Blidsberg

Resville Mathantverk, Lidköping, www.resvillemathantverk.se

Rådmansö Bageributik AB, Norrtälje, www.bageributiken.se

Rönngården odling o förädling, Lit, www.ronngardenjamtland.se

Rössbo Övra Gårdsmejeri, Nybro, www.rossbo.se

Sahlins Struts, Borlänge, www.sahlinsstruts.se

Sápmi Ren & Vilt, Jokkmokk, www.sapmirenovilt.se

Sjundekvills Lantbruk och Gårdsmejeri​, Storebro

Skedvi Bröd AB, Stora Skedvi, www.skedvibrod.se

Skogsbackens OST AB, Örsundbro, www.skogsbackensost.se

Skurö Gårdsbutik, Figeholm, www.skuro.se

Skärhus Mathantverk, Hörby

Skärvångens Bymejeri AB, Föllinge, www.bymejeriet.se

Snitths hantverksbageri, Furudal

Soldattorpets Mejeri, Klågerup, www.soldattorpetsmejeri.se

Spannmålet AB, Järna, www.jarnabageri.se

Stavtorps Honung & Musteri, Malmköping www.stavtorp.nu

Stockeviks Musteri, Göteborg

Stora Hällsta Kvarn & Lantbruk, Sala, www.storahallsta.com

Sundsbackens Gårdsmejeri, Mattmar

Sur-Annas Hembageri, Svartå

Svartvikens Lantbruk, Kalix, www.svartvikens.se

Svedjan Ost, Kåge, www.svedjanost.se

Söråsen, Töreboda, www.sorasen.se

Timjan Cafe & Restaurang, Vrigstad, www.timjan.se

Tiraholms Fisk, Unnaryd, www.tiraholm.se

Tivars Gårdsmejeri, Frösön, www.tivars.se

Travarbo Gårdsbutik & Vilt, Arboga, www.travarbo.se

Tura Gård, Järvsö, www.turagard.se

Tärnaby FjällDeli AB, Tärnaby, www.tarnabyfjallhotell.com

Undersåkersbröd, Undersåker, www.undersakersbrod.com

Vallgarns Gårdsmejeri, Enköping, www.vallgarn.eu

Vallgårdens Bär, Föllinge, www.vallgarden.com

Warberg Tomat, Varberg, www.warbergtomat.se

Warbro Kvarn, Sköldinge, www.warbrokvarn.se

Ådala Gård AB, Billinge, www.adalagard.se

Ängslyckans Café och Bakeri, Örbyhus, angslyckanscafe.n.nu

Äppelboden, Svängsta, appelboden

Öre Gårdsbageri, Håknäs

Österlenkryddor AB, Köpingebro, www.osterlenkryddor.se

Östgöta Senap AB, Kolmården, www.gourmetsenap.se

Öströö Fårfarm AB, Tvååker, www.ostroofarfarm.com

Internetmedia Kommunikationsbyrå AB