Dags att söka höstens utbildning
Mathantverk för nystartare är en fem veckor lång grundutbildning på Eldrimner för dig som vill starta företag och arbeta med mathantverk. Ny utbildningsomgång startar 12 september 2016!
Eldrimner har under många år utvecklat en grundutbildning inom mathantverk. Den hjälper dig i ditt planeringsarbete för en företagsstart och i den kommande verksamheten. Du väljer själv fördjupning inom någon av följande inriktningar: Bär-, frukt- och grönsaksförädling, Bageri, Mejeri, Charkuteri, Fiskförädling.
Mathantverk för nystartare innehåller både teori och praktik och ger dig grundläggande kunskaper inom hantverksmässig livsmedelsförädling.
Den 12 september drar höstens utbildning igång och vi avslutar den 18 november. Läs mer om upplägg, innehåll och ansökan Mathantverk för nystartare