Gå direkt till innehållet

KURSBESKRIVNING

Denna kurs vänder sig till dig som vill skaffa goda och fördjupande kunskaper i ystning och är en påbyggnad på Grundkurs Mejeri. Du vill starta hantverksmejeri eller så är du redan igång som mathantverkare.

Kursledaren Patrick Anglade är utbildad mejeritekniker i Frankrike och verksam där sedan 30 år tillbaka. Han är även anlitad utomlands exempelvis i Spanien, Norge, Georgien och är sedan våren 2021 anlitad som lärare på Eldrimner. Läs mer om Patrick på www.angladeconseil.fr. 

Under kursdagarna kommer Patrick att förmedla både grundläggande och djupare kunskap inom ystning. På schemat står mjölkens kemi och mikrobiologi, patogena bakterier, riskbedömning och provtagning, syrnings- och mognadskulturer, mognad och lagring samt tillverkning av mjuka ostar, blåmögelost och pressad ost. Det blir också en genomgång av hur man styr ystningen och av fel som kan uppstå vid de olika tillverkningarna.
Praktik och teori integreras. Kursen hålls på engelska med tolkningsstöd. 

Du kommer att delta i kursen tillsammans med mejeristuderande på vår Yh-utbildning samt Starta Eget Mathantverksföretag. 

Mejeriboken för mathantverkare är tillfälligt slut i lager, men går åter att beställa i december. 

Måltider 
Lunchrestaurang finns på Torsta, 5 minuters promenad bort. För meny se www.torsta.se. Kafé Fröjas intill Eldrimners mejeri är öppet onsdag-söndag och erbjuder sopplunch och smörgåsar. Medhavd lunch går att värma och äta i Eldrimners matsal. Fika ingår.  

 

Mejerikurs på Eldrimner
Resa & Boende

Boendealternativ 

Det finns flera olika boendealternativ i Ås med omnejd för dig som ska gå kurs eller besöka Eldrimner. Här finns några: Boende i närheten av Ås. Du kan också kontakta kursansvarig eller kursadministratör för tips.  

Hitta

Bil

Med bil om du kör på E14 från Östersund mot Trondheim.
Sväng av mot Ås.
Sväng direkt höger mot Ås k:a kör till nästa T-korsning.
Sväng höger mot Ås k:a.
Kör förbi Ås kyrka, förbi Torsta.
Sväng in tredje vägen på höger sida, vid Eldrimner-skylten.

Buss

Länstrafiken, buss 150, 151, 159 från Östersund. Busshållplatsen närmast Eldrimner är den efter Ås kyrka. Hållplatsen heter Rösta vsk.

Tåg

Tåget stannar i Östersund, du kan åka taxi eller buss till Ås.

Flyg

Åre Östersund Airport, flygbuss eller taxi in till Östersund. Sedan taxi eller buss till Eldrimner som ligger på Ösavägen 30, Rösta i Ås. 

Små ostar
Mejeri

Fördjupningskurs mejeri

KURSANSVARIG

Birgitta Sundin

Branschansvarig mejeri

010-2253374birgitta@eldrimner.com
Läs mer om Birgitta