Gå direkt till innehållet

 

Ny tjänst ska göra det enklare att starta företag i livsmedelskedjan

För den som ska starta eget inom livsmedelskedjan är lagarna, reglerna och tillstånden många. Nu lanseras tjänsten Hitta tillstånd för din bransch på verksamt.se, för att öka överblicken och göra det enklare för företagen att göra rätt.

 


Mathantverk säljs på mässa

Restaurangdrift, grönsaksodling och osttillverkning är några exempel på verksamheter som är förknippade med många regler. Det har varit svårt för företagen att hålla koll på vilka tillstånd som måste finnas på plats och hos vilken myndighet tillstånden utfärdas.

Med Hitta tillstånd för din bransch blir det enklare. I tjänsten kan företagare inom hela livsmedelskedjan söka fram vilka tillstånd, anmälningar och godkännanden som kan vara aktuella för den egna verksamheten. Sökningen resulterar i en tydlig lista med kontaktuppgifter till ansvarig myndighet.

Hitta tillstånd för din bransch gör det enklare och tryggare för både den som ska starta nytt och för etablerade företag som vill säkerställa att allt är i ordning eller planerar att förändra sin verksamhet.

Läs mer: https://verksamt.se/nyheter/ny-tjanst-gor-det-enklare-att-starta-foretag-i-livsmedelskedjan

Prova tjänsten: https://verksamt.se/bransch/hitta-tillstand/tillstand-anmalning-registrering