Regionalt arbete

Eldrimner arbetar för att stärka och synliggöra mathantverket i hela landet.

Idag bedrivs det regionala arbetet bland annat genom mathantverksdagar, inspirationsdagar och kursverksamhet. Ett arbete som Eldrimner vill förstärka ytterligare genom en eller flera lokala mathantverkare i varje län som är väl förtrogna med sin region och som kan hjälpa till att sprida kunskap om Eldrimner och mathantverk på mässor, matträffar, marknadet eller i andra forum och sammanhang där både etablerade mathantverkare och blivande mathantverkare träffas.

Syftet är att få fler att känna till Eldrimner och mathantverk och att rollen som nationellt resurscentrum förstärks. Ytterligare en ambition är att få in idéer och synpunkter från regionerna samt skapa möjligheter till samarbeten med regionala projekt och organisationer i de olika länen.

Varje år kommer något eller några län dessutom att utses till fokuslän och uppmärksammas extra. Under 2021 är Blekinge fokuslän.

Vill du att en mathantverksrepresentant kommer och informerar om Eldrimner och vårt regionala arbete? Kanske på en mässa, möte eller på någon annan aktivitet? Hör av dig till mathantverksrepresentanten i ditt län eller kontakta oss så berättar vi mer. Du får också gärna höra av dig till oss om du har idéer på regionala samarbeten.

Kontakt: 
Anna Berglund, anna@eldrimner.com010-225 33 07

 

Eldrimners mathantverksrepresentanter

Norrbotten: Karin Nordström, Jokkmokksbär AB, 070-280 68 50, info@jokkmokksbar.se

Västerbotten: Martin Bergman, M Bergmans Fisk, 0940-250 90, 070-622 50 90, martin@mbergmansfisk.se

Västerbotten: Pär Hellström, Svedjan Ost, 0910-960 60, info@svedjanost.se

Västernorrland: Synnöve Häggdin, Häggby Gård,  070-566 74 63, 0611-711 33, 0611-710 33, synnehaggdin@hotmail.com

Jämtland: Tor Norrman, Skärvångens bymejeri, 0645-401 40,

070-556 32 21, 0645-400 97, tor@bymejeriet.se

Gävleborg: Anna Bergenudd, Järvsö gårdsbageri, 070-881 16 77, anna.bergenudd71@gmail.com

Dalarna: Yvonne Björ, Björgården, 070-301 91 77, fam.bjor@telia.com
Pär Magnusson, Rältagården, 070-175 49 08, raltagarden@telia.com

Gotland: Anna Mathers, Överstekvarn Chili Gotland, 070 769 57 95, info@chiligotland.se 

Kicki Greus, Grausne gård, 070-626 08 10, kicki@grausne.se

Uppland: Marih Jonsson, Skogsbacken Ost, 070-725 01 77, skogsbackensost@gmail.com

Stockholm: Kataringa Holmberg, Norrtelje musteri, 070-7767481, katarina@norrteljemustei.se

Södermanland: Anna Schweitz, Annas Hembageri, 0159-31818, 076-274 87 14, info@annashembageri.se

Västmanland: Doris Näckdal, Kopparlundens bageri, 021-41 47 09, bageri@kopparlundensbageri.se

Örebro: Eva Sääv, 073-082 95 84, eva.tapetseri@gmail.com

Östergötland: Karin Lorin, Boställets Vedugnsbageri, 076-127 30 22, info@bostallets.se

Kronoberg: Björn Idlinge, Malva gård, 070-764 58 62, kontakt@malvagard.se 

Kalmar: Matilda Johansson, Räven och osten, 073- 650 42 60, info@ravenochosten.se

Jönköping: Josefin Levinsson, Flättinge gårdscafé, 070-473 14 55, josefin.levinsson@hotmail.com, info@flattingegarscafe.se

Västra Götaland: Christiane Edberg, Cum Pane Ekologisk bakverkstad, 073-638 19 35, 031-12 15 41, christiane.edberg@gmail.com

Peter Wallroth, Resville mathantverk, 070- 644 32 50, peter@resvillemathantverk.se

Halland: Jeanette Carlsson, Öströö fårfarm, 0340-450 36, 070-38 225 35, info@ostroofarfarm.com

Blekinge: Erika Karmegren, Gamlegårdens delikatesser, 070-289 08 66, erika@gamlegarden.nu

Skåne: Malin Kumberg, Ådala gård, 070-780 08 55, malin@adalagard.se 

Internetmedia Kommunikationsbyrå AB