Gå direkt till innehållet

Nedladdningsbart

Rapporter och kompendium

 

 

Ost från fäbodarna

En studie om osttillverkningen i Jämtland och Härjedalen framtagen av projektet Fäbodriket 2002 som ett led i arbetet med att bevara de levande fäbodarna.

Fakta

Författare: Kristina Berg (CC By)
Ladda ned

 

 

Surkål och andra mjölksyrade grönsaker producerade vid mjölksyrajäsning

Ett kompendium skrivet av Gert Dieter Philipp och översatt av Susanne Jæggi och Viktoria Vestun. Mycket matnyttigt om hela processen för mjölksyrning.

Fakta

Författare: Gert Dieter Philipp
Översättare: Susanne Jæggi och Viktoria Vestun
Antal sidor: 15
Ladda ned  

 

 

Nyttiga ämnen i bär och  förädlade bärprodukter - innehåll och påverkan av tillverkningsmetoder

Författare: Catrin Heikefelt
Antal sidor: 22

Ladda ned  

 

 

Jordkällare

En rapport som ger en inblick i hur jordkällare är konstruerade och hur man kan förbättra dem så att de håller som byggnad och fungerar som lager för mat. Vad gör man om källaren är för torr, för fuktig, för varm eller för kall? Hur använder man jordkällare som ostlager?

Fakta

Författare: Boel Melin, Anna Berglund, Kjersti Monsen
Redaktör: Anna Berglund
Utgivningsår: 2010
Antal sidor: 48
Ladda ned  

 

 

Basturökning av kött

En rapport om den Jämtlänska traditionen att röka och torka kött. Producerad av Interregprojektet Söka Gammalt Skapa Nytt. Rapporten går inte längre att beställa, men det går att ladda ned rapporten.

Fakta

Författare: Dag Hartman
Utgivningsår: 2006
Antal sidor: 26
Ladda ned  

 

 

Källarlagrad getost

En rapport om traditionell getost från Jämtland och Härjedalen. Historia och teori blandas med presentationer från dagens produktion. Nio gårdar presenteras med ystarnas berättelser, tips och fina färgbilder. Producerad av Interregprojektet Söka gammalt - skapa nytt. Rapporten går ej längre att beställa, men det går att ladda ned den.

Fakta

Författare: Anna Berglund
Utgivningsår: 2006
Antal sidor: 39
Ladda ned 

 

 

Charkuteri i Jämtland Härjedalen

En rapport som ger kunskaper om äldre tiders produktion och konsumtion av charkuterivaror. Producerad av Interregprojektet Söka gammalt – skapa nytt.

Fakta

Författare: Terese Magnusson
Utgivningsår: 2004
Antal sidor: 36
Ladda ned