Den 29 - 30 januari bjuder Eldrimner och SLU-projektet Historiska sädesslag i framtidens mat tillsammans med Tunnbrödsakademin in till Tunnbrödsdagar.
Vi utgår från Jamtli i Östersund klockan 9:00 den 29 januari och åker gemensam buss till Oviken för studiebesök hos Jemtugnen och lunch på Fjällkonditoriet. På eftermiddagen återvänder vi till Östersund och Jamtli där vi bakar tunnbröd i bakstugan med fru Bakstra och äter en gemensam middag. Där diskuterar vi bland annat om hur bakningsresultaten blir av olika redskap samt vilken värmekälla man använder och vilken karaktär den ger brödet.
Den 30 januari besöker vi Eldrimner i Ås och lär oss mer om kultursorter och om att mala eget fullkornsmjöl i bageriet. Vi avslutar med lunch.
Tunnbrödsdagarna vänder sig till dig som bakar och säljer tunnbröd och till dig som är intresserad av att baka och sälja tunnbröd.
I priset ingår måltider, fika och övernattning på Jamtli vandrarhem. Du som kommer redan på söndag den 28/1 kan checka in på Jamtli vandrarhem redan då.
Pris: 1000 kr exklusive moms.
Tunnbrödsdagar
- Specialkurs
- 29 - 30 januari
- Östersund, Jämtland
- 1000 kr + moms
- Sista anmälan 17 december
- Anmälan via extern länk
Kontaktperson

Magnus Lanner
010-225 32 43
magnus@eldrimner.com